Tenismena Simona Halep a abandonat meciul din turul doi al turneului de la Bastad

Tenismena Simona Halep, locul 23 WTA şi cap de serie numărul 2, a abandonat meciul din turul doi al turneului de la Bastad (Suedia), disputat, joi, cu italianca Flavia Pennetta, locul 103 WTA.

Românca a renunțat la meci din cauza unei dureri la șold, când aceasta conducea cu scorul de 2-0 în setul decisiv, relatează Mediafax.

Simona Halep a câştigat primul set cu scorul de 6-4, apoi a avut 40-15 pe serviciul adversarei sale la scorul de 5-5 în al doilea set. Italianca a revenit şi a câştigat setul cu 7-5, apoi s-a distanţat la 2-0 în decisiv.

Halep a decis să abandoneze din cauza unor dureri la şold, după o oră şi 38 de minute de joc.

Simona Halep pune astfel capăt unei serii de succese, după ce a câștigat câştigând trei turnee într-o lună și jumătate, Nurnberg, ‘s-Hertogenbosch şi Budapesta.