Euro 2012: Germania – Grecia, scor 4-2

Euro 2012: Germania - Grecia, scor 4-2

Reprezentativa Germaniei a învins, vineri seară, naționala Greciei, cu scorul de 4-2 (1-0), în al doilea sfert de finală din cadrul Campionatului European de fotbal.

Germania a înscris prin Phillip Lahm ’39, Sami Khedira ’61, Miroslav Klose ’68 şi Marco Reus ’74, în timp ce pentru Grecia au marcat Giorgios Samaras ’55 şi Dimitris Salpingidis ’89 (penalti).

În semifinale, Germania va întâlni câştigătoarea sfertului de finală dintre Anglia şi Italia.

Germania: Neuer – Boateng, Hummels, Badstuber, Lahm – Khedira, Schweinsteiger – Reus (Gotze ’80), Ozil, Schurrle (Muller ’67) – Klose (Gomez ’80). Selecţioner: Joachim Löw

Grecia: Sifakis – Torosidis, Papastathopoulos, K. Papadopoulos, Tzavellas (Fotakis ’46) – Makos (Liberopoulos ’72), Maniatis – Ninis (Gekas ’46), Katsouranis, Samaras – Salpingidis. Antrenor: Fernando Santos.

Arbitri: Damir Skomina (centru) – Primoz Arhar, Matej Zunici (asistenţi) – Slavko Vincici, Matej Jug (asistenţi suplimentari) – toţi Slovenia – Stephane Lannoy (rezervă) – Franţa