Campionatul Mondial de handbal feminin: România pierde în fața Rusiei și ratează orice șansă pentru medalii

Naţionala de handbal feminin a României a piedut, duminică, în faţa Rusiei, scor 18-27(10-10), primul meci din grupa principală II, la Campionatul Mondial din Japonia, informează Digi Sport. Astfel, tricolorele au ratat şansa de a mai lupta pentru semifinale şi pentru medalii.

Până acum, Rusia a câștigat toate meciurile din CM 2019.

Fetele noastre le-au mai învins pe rusoaice în penultimul meci direct cu 26-25, în preliminarilile Euro 2018.

Această partidă s-a jucat cu Neagu accidentată, după meciul contra Ungariei.

În minutul 3, deja scorul era 1-1, Cristina Neagu marcând primul gol pentru România.

Chiar înainte de prima pauza, Pristăviță a marcat în ultima secundă. Golul ei ne-a adus din nou la egalitate cu rusoaicele.

Repriza a doua, Cristina Neagu a punctat din nou. Moment în care am condus meciul pentru a doua oară.

Spectacol a făcut și Denisa Dedu, în minutul 42, atunci când scorul a devenit 15-15, marcând din poartă în poartă.

Din păcate, în minutul 54, naționala României a început să se resemneze, diferența de goluri fiind cea mai mare de până acum 16-25, primind 8 goluri consecutive.

România-Rusia a fost primul meci din faza grupelor principale de la Campionatul Mondial de handbal feminin din Japonia. Din păcate, Romania nu mai are șanse la medalii.