Guvernul României a adoptat în ședința de joi 3 acte normative care asigură cadrul legal pentru emiterea noilor cărți electronice de identitate (CEI). Cele 3 hotărâri de guvern au fost promovate la inițiativa ministrului de Interne Cătălin Predoiu, iar primele cărți electronice de identitate vor fi emise peste o săptămână, în județul Cluj.
Treptat, în următoarele două luni, noile cărți electronice de identitate vor fi disponibile peste tot la nivel național, iar din data de 2 iunie se vor putea emite aceste acte de identitate și pentru copiii sub 14 ani. Ministerul Afacerilor Interne precizează că aceste acte pentru copiii sub 14 ani vor putea fi utilizate inclusiv pentru călătoriile în străinătate, în locul pașapoartelor, precum și pentru dovedirea identității în diverse împrejurări, în locul certificatelor de naștere.
Noile cărți electronice de identitate vor avea dimensiunile unui card bancar și vor avea încorporate elemente de siguranță speciale într-un cip. Reprezentanții MAI precizează că, în paralel, vor fi disponibile și cărți de identitate simple (CIS), adică fără cip, pentru care preferă această variantă.
Emiterea noilor cărți de identitate va fi gratuită până în luna iunie a anului viitor, costul lor fiind suportat din fonduri europene PNRR.