Italia defilează la EURO. Squadra azzurra s-a impus cu 1-0 în fața Suediei

Italia s-a impus la limită în fața Suediei, scor 1-0, în grupa E, în cea de-a doua etapă a acestul Campionat European.

Prima repriză nu a adus nimic spectaculos, niciuna dintre echipe nereușind să aibă vreo ocazie. În ceea ce privește primul act, putem numi această partidă ca fiind cea mai scăzute de la actualul turneu final.

Italienii au început mai în forță repriza secundă și la doar patru minute de la reluare, Florenzi și-a încercat norocul șutând de la 16 metri pe lângă poarta suedezilor însă.

În minutul 64, Candreva a trimis și el un șut spre poartă, acesta find prins de Isaksson.

Replica sudezilor a venit prin Ibrahimovic care a trimis peste poarta lui Buffon din doi metri, acțiunea sa fiind oricum semnalizată în ofsaid.

Italia a reușit să marcheze singurul gol al meciului în minutul 88, atunci când Eder a trimis un șut din interiorul careului de 16 metri.

Italia reușește astfel să fie a doua echipă în momentul de față, alături de Franța, care obține maximum de puncte din cele două meciuri jucate.

Alte două partide vor mai avea loc vineri la EURO. Cehia întâlnește Croația de la ora 19.00, iar ultimul meci al zilei va fi duelul dintre Spania și Turcia.