Irlanda a remizat cu Suedia, scor 1-1, în al doilea meci al celei de-a patra zile de la EURO

În cel de-al doilea meci al celei de a patra zilei de la Campionatul European, Irlanda a remizat cu Suedia, scor 1-1.

Irlandezii au început mai hotărâți și au avut primele ocazii ale meciului prin Hendrick și O'Shea.

Irlandezii au reușit să deschidă scorul imediat după pauză prin Hoolahan. Odată cu golul marcat în poarta suedezilor, acesta a devenit cel mai vârstnic fotbalist, 34 de ani, care a marcat până acum la EURO.

Suedia a revenit în minutul 71, atunci când Zlatan Ibrahimovic, vedeta echipei, a centrat, irlandezul Clark trimițând mingea în proprie poartă, acesta fiind și primul autogol al acestei ediții de Campionat European.

Ultimul autogol de care a beneficiat o echipă a fost tot Suedia, în urmă cu patru ani, într-o partidă jucată cu Anglia.

Un singur meci a mai rămas de jucat luni, Italia-Belgia, în celălalt meci al zilei, Spania câștigând cu 1-0 în fața Cehiei. (Mai multe detalii AICI).