România a început bine Jocurile Olimpice: Canotorul Răzvan Chiruță s-a calificat pentru sferturile de finală

Sursă foto: Facebook Federatia Romana De Canotaj

Mihai Chiruță a fost primul sportiv român care a intrat în competiție la Jocurile Olimpice de la Paris 2024. El s-a clasat pe locul 1 în seriile probei de M1x, obținând astfel calificarea direct în sferturile de finală.

Chiruță e mândru că a controlat cursa

”Mi-am imaginat prezența aici, mi-am dorit atât de mult să ajung la Jocuri. Azi am controlat cursa. M-am simțit foarte bine pe apa de la Vaires-sur-Marne.

Exact cum am stabilit cu antrenorii. Ploaia e semn de belșug, suntem obișnuiți. Succes și colegilor mei!”, a spus Mihai Chiruță, citat de Ziare.

86 de sportivi români s-au calificat pentru Jocurile Olimpice de la Paris, după ce Mihai Chiruță a obținut marți, la Regata de Calificare Mondială de la Lucerna, calificarea la simplu masculin, potrivit Comitetului Olimpic și Sportiv Român. Țara noastră va fi reprezentată în capitala Franței de 45 de canotori.