România, învinsă de Serbia în finala Campionatului European de Minifotbal. Trofeul a fost adjudecat după 22 de lovituri de departajare

Foto simbol: Pixabay

România a fost învinsă de Serbia în finala Campionatului European de Minifotbal, sâmbătă, la Sarajevo.

România, învinsă de Serbia la loviturile de departajare

România a fost condusă la pauză, dar a reușit să restabilească egalitatea în a doua parte a jocului. Scorul a rămas 1-1 după 50 de minute, așa că s-a trecut la loviturile de departajare.

Aflați la prima prezență în careul de ași al competiției, sârbii au avut nervii mai tari și au reușit să se impună cu 10-9 la loviturile de departajare.

După ce a câștigat o grupă cu Ungaria, Polonia și Turcia, România trecuse de Georgia în optimi, de Bosnia-Herțegovina în sferturi, respectiv de Kazakhstan în semifinale.

România a câștigat Campionatul European de Minifotbal de șase ori

În ciuda înfrângerii de sâmbătă, România rămâne cea mai titrată națională din istoria Campionatului European de Minifotbal, pe care l-au câștigat de șase ori.

„Tricolorii” sunt totodată campionii mondiali în exercițiu.