Minifotbal: România a câştigat dramatic Cupa Mondială, la loviturile de departajare (12-11)

Sursa foto: Federatia Romana de Minifotbal

Echipa României a câştigat în premieră Cupa Mondială de minifotbal, sâmbătă seara, în emiratul Ras Al Khaimah (Emiratele Arabe Unite), după o victorie dramatică în finala cu Kazahstanul, cu scorul de 12-11, la loviturile de departajare.

România a câştigat dramatic Cupa Mondială de Minifotbal

„România învinge Kazahstanul la penalty-uri, cu scorul de 14-13, în cadrul Campionatului Mondial de la Ras al Khaimah!

Felicitări tricolorilor pentru performanță! Primul trofeu mondial al naționalei noastre de minifotbal! Bravo, România!”, este mesajul transmis de Agenția Națională pentru sport.

România, de 6 ori campioană europeană la minifotbal, a pornit cu șansa a 5-a la turneul final din Emiratele Arabe Unite. Încurajați de cea mai gălăgioasă galerie, câteva sute de români prezenți la fiecare meci, Balogh, Bourceanu și colegii au început bine și finala.